16 Eylül 2008 Salı

Sandikli'da Firinlar Denetlendi


Ramazan ayı münasebetiyle artan pide ve ekmek tüketimi sebebiyle Sandıklı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçemizdeki fırınlarda denetim yapıldı.

personelin önlük kullanımı ve sağlık muayene cüzdanlarının olup olmadığı, tırnak kontrolü, dolap ve diğer araç gereçlerin temizliği, eksik gramajlı ekmek, pide imal edilip edilmediği başta olmak üzere, ilçe halkının daha temiz ve sağlıklı ürün tüketmesi kapsamında, ekmek fırınları genel kontrolden geçirildi.Ayrıca denetimlerde, fiyat listesi bulunmayan fırınlar uyarılırken, temel gıda maddesi olan ekmeğin ve pidenin üretildiği fırınlarda, temizlik koşullarına riayet edilmesi yönünde ilgililere ikaz ve uyarılar yapıldı. Sandıklı Zabıta Müdürü İbrahim Güntaş, yaptığı açıklamada, Vatandaşların sağlığı bizim için her şeyden önemlidir dedi.

Fırın ve gıda üretimi yapan imalathanelerin halk sağlığını korunması adına denetlendiğini belirten Güntaş, İşletmeciler sağlık kurallarına asgari riayet etmeli. Suç, ceza ve ödülün dışında her işletmenin insani değerlerle kurallara uyması gerekir. Halka tükettiği gıdanın sağlıklı ulaşmasına çalışıyoruz. Fırınların tümünde çıkarılan pide ve ekmeklerde gramaj noksanlığına rastlanmaması sevindirici dedi.

Güntaş, “İlçemizde sağlık kurallarına riayet etmeme, ortam hijyen kurallarının sağlanmaması, personel kıyafetlerinin düzgün olmayışı, pasa bezlerinin kirli bulunması gibi kusurlar tespit edildi. Yapılan Zabıta denetimlerimizde fırın kapatmayı gerektirecek eksik ve kusura rastlanmadı gramajlarının tam olması da memnun edici. Halkın temiz gıdaya ulaşması için Zabıtamız gerekli titizliği göstermeye devam edecektir. Sandıklı lıların sağlığı ve huzuru için denetimler periyodik olarak devam edecek.

Hiç yorum yok: